Menu

Blog

Zamanını boşa harcamayı bırak, hayallerin seni bekliyor!

Hayallerin seni bekliyor, peki ya sen neyi bekliyorsun? Zamanını boşa harcamayı bırak!

Hepimizin hayalleri var; dünyayı dolaşmak, paraşütle atlamak, okyanusu geçmek, sporcu olmak ya da güzel bir üniversite kazanmak. Peki ya senin hayalin nedir? Bu hayalini gerçekleştirebilecek misin?

Bu yazıyı motivasyonumu arttırmak amacıyla kendime yazdım. Size de yararı dokunursa ne mutlu.
Geç kalmayın, harekete geçin ;)

NOT: Eğik olan yazılar, videolardan alıntı yaptığım cümlelerdir.

Dünyadaki en zengin yer?

Hey kim olduğunuz, yaşınız, hangi ırktan olduğunuz, cinsiyetiniz umrumda değil ilgilenmiyorum. Bildiğim tek şey bir hayaliniz olduğu. Tüm dünyadan sakladığınız bu hayalinizi gerçekleştirmemek için bahaneler uydurdunuz. Size gerçekçi olmanızı söyleyen insanları dinlediniz. Ama içinizde bir yerlerde tüm potansiyelinizi ortaya çıkaramadığınızı biliyorsunuz. Ve şimdi hayat sadece yaşlandığınız bir yer.

Sizi hemen biraz gerçeklerle yüzleştireyim. Dünyadaki en zengin yer neresi, biliyor musunuz? Çin değil, Dubai değil, Mezarlık. Çünkü mezarlıkta hiç icat edilmemiş icatları bulursunuz. Hiç girilmemiş işleri, söylenmemiş şarkıları, yazılmamış kitapları, geliştirilmemiş fikirleri ve fark edilmemiş insanları bulursunuz. Çünkü korkmuşlardı, risk almaktan. Sizin gibi. Ama size başka birşey söyleyeyim mi? Mezarlıkta değilsiniz, henüz değil.

Dipnot: Tanıtım ya da reklam çalışması değildir.

Kendine güven!

Eğer kendine güvenmiyorsan başka kimse sana güvenmezki. Kendine güvenmeyi seç ve kendine bir şans tanı. Çünkü bu hayallerini gerçeğe dönüştürmeye başlamanın tek yolu. Çevrendeki insanlara fikirlerini sormayı bırak. Çünkü senin hayallerini senin kadar net göremezler onlar. Belki de senin inandığın şeye inanmıyorlar bile. Fakat bu yapmayı istediğin şeyin mümkün olmadığını mı gösterir? Belki de senin gerçekleştirmek istediğin hayali, hayal edemeyecek kadar KORKAKLAR! Yapmak istediğin herşey mümkün. Senin tek rakibin SENSİN!

Darbeler yemeye hazır ol, yapamazsın diyecek boş insanlara hazır ol, sana gülecek insanlara hazır ol ama hayallerine ulaştığın zaman işte o zaman yapamazsın dedikleri o yere ulaştığın zaman onların yüzüne vur. Çünkü göreceğin tek korku artık onların yüzünde olacak.

Elon Musk, her zaman yapacağına inanıyordu.

Vaktimiz kısıtlı, harekete geç!

Ortalama insanın yaşı 79 senedir. Bu demek oluyor ki eğer 20 yaşındaysan yaklaşık 59 senen kaldı. Yani 558 ay 2555 hafta ya da  17885 gün. Zamanını boşa harcamayı bırak ve her günü iyi değerlendir. 

Mükemmelsin ama sıradan olmayı seçtin

Mükemmel bir şeyi izlemek, onun için zamanını ortaya koymaktan daha kolay. Enerjini ortaya koymak, kendini disipline sokmak, fedakarlıklar yapmak… Daha kolay, işte bu yüzden sıradansın.

Sürekli aynı şeyleri yapıyorsun, aynı iştesin… Hayatında sürekli aynı şeyleri deneyimliyorsun. Hiçbir şeyi değiştirmedin. Sen mükemmelsin ama sıradan olmayı seçtin. Okulda sıradansın, çalıştığın yerde sıradansın. Sanki yaptığın her şey sıradan gibi ama sıradan değil. Sen bir karar verdin… Sıradan olmayı seçtin, NEDEN? 

Hayatınız hayal ettiğiniz gibi mi?

Bu hayat sizin ve kararları siz verin. Başkalarına göre yaşamayın. Hayatınızdan şikayet etmek yerine onu değiştirmeye çalışın. Siz hiç emekliye ayrılan bir aslan gördünüz mü? Ben görmedim. Peki o zaman sigortalı bir işte çalışmak neden bu kadar önemli? Yani anlamadığım olay şu, neden tüm gençliğinizi yaşlılıkta rahat etmek için heba ediyorsunuz? (Milyarderlerin kaç para emekli maaşı aldığını bir araştırın derim.)


Ortalama bir insan 25 yaşında ölüyor ama 75inde gömülüyor.

Erteleme hastalığı

Hayallerinizi erteliyor musunuz? Belki de sizde erteleme hastalığı var, kim bilir?
Bir TED konuşmasında denk geldiğim “Erteleme Hastalığı” ile ilgili bu videoyu paylaşmadan edemeyeceğim.

[Biraz iş bitirmek için harika bir zaman.]
[Hayır!]

Mantıklı Karar Verici, verimli birşey yapmak için mantıklı bir karar verecek ama Maymun bu planı sevmiyor ve dümeni ele alıp;  “Hadi Nancy Kerrigan – Tonya Harding skandalı hakkındaki bütün Wikipedia sayfasını okuyalım. Çünkü az önce öyle bir olay olduğunu hatırladım.” diyor. Sonra da, daha 10 dakika önce baktığımız buzdolabına gidip yeni birşey var mı diye bakacağız. Ondan sonra, Richard Feynman’ın mıknatıslar hakkında konuştuğu videolarla başlayıp çok sonra Justin Bieber’ın annesiyle yapılan röportajları izlemekle son bulan bir Youtube sarmalına gireceğiz. “Bütün bunlar biraz zaman alacak, o yüzden bugün hiç iş yapacak vaktimiz kalmayacak. Üzgünüm.” Burada neler dönüyor böyle?  

Yukarıdaki olay 3:40 da anlatılmaktadır.

Eğer hayaliniz bir oyun geliştirmek ise,

Eğer hayaliniz bir oyun geliştirmek ise ya da hayalini kurduğunuz bir oyunu geliştirmek istiyorsanız tam yerine geldiniz. Benim de oyun geliştirmeye başladığımda karşılaştığım ve çevremde, forumlarda şahit olduğum durumlar için yol gösterici nitelikte 10 tüyo hazırlamıştım. “Oyun programlamaya yeni başlayanlar için 10 tüyo” adlı konuma giderek hayalinize giden ilk adımı atabilirsiniz. Hayallerin seni bekliyor ;)

 


Yolun sizi götürdüğü yere gitmeyin, yol olmayan yerden gidin.

Yorum Yaz

Takipte kalmak ister misin?

Trifles Games